Autor zdjęcia/źródło:
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie @ Javi_indy / Freepik
Jako młoda mama w pierwszych tygodniach po porodzie zwykle nie myślisz o sobie tylko o maluszku, który wymaga nieustannej opieki i troski. Jednak po okresie połogu nie powinnaś zapomnieć o wizycie kontrolnej u ginekologa. Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie?
W czasie połogu, czyli przez pierwsze 6 tygodni po porodzie w organizmie kobiety cofają się zmiany jakie zaszły w czasie ciąży i porodu. Jest to czas regeneracji i dochodzenia do siebie, ale równocześnie czas intensywnej opieki nad noworodkiem, który jest niezwykle absorbujący i potrzebuje Twojej stałej uwagi. Skupiona na dziecku i jego potrzebach możesz zapomnieć o pierwszej wizycie u ginekologa po porodzie. Warto na taką wizytę umówić się zaraz po wyjściu ze szpitala i zapisać sobie przypomnienie w telefonie, bo wizyta kontrolna jest niezwykle ważna.
Tylko lekarz ginekolog jest w stanie zauważyć nieprawidłowości w narządach rodnych kobiety wynikające z uszkodzeń poporodowych. Mogą one nie dawać zupełnie żadnych objawów lub możesz ich nie zauważyć czy nie zwrócić na nie uwagi.
Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie - kiedy?
Na pierwszą wizytę u ginekologa po porodzie powinnaś się wybrać zaraz po zakończeniu okresu połogu, czyli 6-8 tygodni po porodzie zarówno naturalnym, jak i cesarskim cięciu. W tym czasie rany powinny się już zagoić, a odchody poporodowe zakończyć co ułatwi przeprowadzenie badania.
Pamiętaj, że w czasie połogu przysługują Ci co najmniej 4 wizyty położnej środowiskowej, która w tym czasie opiekuje się Tobą i dzieckiem. To ona sprawdza czy rana po nacięciu lub pęknięciu krocza czy cesarskim cięciu goi się prawidłowo, kontroluje stan obkurczania się macicy, zdejmuje szwy jeśli jest to konieczne. Jednak jej opieka nie zastąpi wizyty kontrolnej u ginekologa, który ma możliwość dokładnego sprawdzenia stanu wewnętrznych narządów rodnych i wykrycia ewentualnych nieprawidłowości na ich wczesnym etapie.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie?
- Wywiad lekarski – lekarz zapyta o przebieg porodu, jego rodzaj (naturalny, zabiegowy czy operacyjny) oraz przebieg połogu – czy odczuwasz jakieś dolegliwości, bolesność brzucha lub ran, ilość odchodów połogowych, problemy z karmieniem piersią.
- Badanie ginekologiczne – lekarz sprawdzi stan szyjki macicy i pochwy, zbada czy nie wystąpił żaden stan zapalny w tej okolicy oraz czy narządy rodne znajdują się na odpowiedniej wysokości po porodzie naturalnym i czy mięśnie pochwy i odbytu funkcjonują właściwie, oceni czy rany krocza lub brzucha zagoiły się prawidłowo i czy nie powstały tzw. bliznowce. Zbada także wysokość dna macicy i oceni czy obkurczyła się ona prawidłowo. Lekarz powinien też sprawdzić ciśnienie krwi, wagę i zbadać piersi.
- Zlecenie badań laboratoryjnych – jeśli nie wykonałaś ich wcześniej lekarz zleci Ci morfologię krwi i badanie moczu, aby sprawdzić czy nie masz anemii lub innych nieprawidłowości. W zależności od Twoich dolegliwości może zlecić również badanie poziomu hormonów tarczycy. Cytologia zwykle nie jest wykonywana na pierwszej wizycie po porodzie, ponieważ jej wynik może być niemiarodajny. Jeśli jednak nie miałaś z jakiegoś powodu robionej cytologii w czasie ciąży to lekarz powinien wykonać ją jak najszybciej, czyli nawet już na pierwszej wizycie kontrolnej po porodzie. W większości przypadków wykonuje się ją jednak dopiero ok. 4-6 miesięcy po porodzie.
O co zapytać lekarza w czasie pierwszej wizyty u ginekologa po porodzie?
- powrót do aktywności fizycznej,
- rozpoczęcie współżycia po porodzie,
- antykoncepcję,
- suplementy diety dla karmiących mam,
- wszelkie niepokojące Cię objawy, nawet jeśli wydają Ci się mało znaczące.
Najlepiej zapisz sobie wszystkie pytania do lekarza na kartce i nie zapomnij jej wziąć ze sobą na wizytę. Lepiej rozwiać swoje wszelkie wątpliwości niż zastanawiać się i niepokoić.
Co powinno Cię zaniepokoić?
Jeśli od porodu nie minęło jeszcze 6 tygodni, a Ty zauważysz u siebie poniższe objawy nie czekaj do pierwszej wizyty u ginekologa po porodzie, ale umów się jak najszybciej:
- nieprzyjemny zapach odchodów poporodowych – intensywny, zgniły zapach wydzieliny może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. Jeśli do niego dojdzie konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.
- silne krwawienie – obfite, jasnoczerwone krwawienie utrzymujące się dłużej niż tydzień po porodzie może być objawem krwotoku.
- silne bóle w dole brzucha – mogą oznaczać stan zapalny, torbiele lub inne poważne dolegliwości.
- skrzepy w wydzielinie – duże skrzepy pojawiające się w odchodach połogowych.
Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie jest bardzo ważna, dlatego nie odkładaj jej na później. Wczesne wykrycie nieprawidłowości zapobiega ich rozwojowi i pozwala na szybkie i skuteczne wyleczenie.
ZOBACZ TAKŻE: